Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Usuwanie kleszcza

2022-06-06

Nawet przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności nie mamy stuprocentowej gwarancji, że nie padniemy ofiarą ataku kleszcza, dlatego też nigdy nie należy tracić czujności. Niezwykle ważna jest więc wiedza na temat usuwania tych pasożytniczych pająków z naszego ciała.

W przypadku zauważenia wkłutego w skórę kleszcza należy postępować według poniższych zaleceń:

  1. Chwycić kleszcza pęsetą jak najbliżej skóry i bardzo delikatnie wykręcając, wyciągnąć go z miejsca ugryzienia. W żadnym wypadku nie należy go rozgniatać, gdyż może to doprowadzić do wyciśnięcia wnętrzności pajęczaka do ciała ofiary.

  2. Pod żadnym pozorem nie wolno smarować kleszcza masłem, benzyną ani żadną inną substancją. To samo tyczy się skóry w miejscu wkłucia i jego obrzeży. Zabieg ten podrażni kleszcza i spowoduje u niego reakcję wymiotną, przez co treść pokarmowa pajęczaka zostanie wtłoczona do ciała ugryzionego wraz z czynnikami infekcyjnymi.

  3. Jeśli kleszcz wbił się skórę zbyt głęboko, by można go było bezpiecznie usunąć pęsetą, trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Nie należy podejmować próby wyjęcia go na własną rękę.

  4. Po wyciągnięciu kleszcza ranka powinna zostać przemyta wodą utlenioną lub spirytusem salicylowym. Przed wykonaniem tej czynności należy dokładnie umyć ręce.

  5. Jeśli usunięty przez nas kleszcz jest żywy, możemy umieścić go w szczelnie zamykanej foliowej torebce lub szklanej fiolce i wysłać go na badania, aby upewnić się, czy nie był zarażony jakąś chorobą. W przypadku martwego kleszcza można zakonserwować go w 70-80% spirytusie.

  6. Po ukąszeniu należy obserwować nie tylko rankę, ale całe ciało, gdyż w przypadku zarażenia może wystąpić na skórze rumień lub obrzęk. Jeśli w przeciągu trzech tygodni od ataku kleszcza wystąpią u nas objawy podobne do grypy, należy zgłosić się do lekarza.
pixel