Komary - podstawowe informacje
Komary to pospolite na całym świecie owady z rzędu muchówek. Na świecie istnieje obecnie ponad 40 różnych rodzajów tych uciążliwych stawonogów, z czego każda odmiana rozdziela się na wiele gatunków. Łącznie rozpoznajemy ok. 3,5 tys poszczególnych przedstawicieli tych owadów.
Najpowszechniejsze gatunki komarów i okres aktywności
Ponieważ w całej Europie dochodzi do zmian klimatycznych, komary – którym sprzyja wyższa temperatura – mają coraz lepsze warunki do rozwoju w krajach wysuniętych na północ. Stąd też również w Polsce z roku na rok przybywa ich coraz więcej i stają się dla ludzi coraz bardziej dokuczliwe. Na dzień dzisiejszy w Polsce żyje co najmniej 47 gatunków tych owadów, jednakże większość z nich nie jest zbyt rozpowszechniona i występuje na niewielkich obszarach. Jednym z najpospolitszych i najliczniejszych jest komar brzęczący, zamieszkujący tak tereny wiejskie, jak i miasta. Nietrudno go rozpoznać – osiąga do 6 mm długości i zgodnie z nazwą wydaje bzyczące dźwięki, które skutecznie spędzają nam nocą sen z powiek. Innym licznie występującym gatunkiem jest komar widliszek o charakterystycznym wyglądzie – pokryty jest niewielkimi łuskami, a na skrzydłach ma małe, ciemne plamki. Widliszek może przenosić malarię, jednak na całe szczęście, nasz klimat w dużym stopniu upośledza rozwój pierwotniaków, które są za nią odpowiedzialne.
Aktywność kleszczy przypada na okres od maja do września i kończy się wraz z nadejściem chłodnej pogody. Żerują już od godzin porannych, jednak najdotkliwiej atakują pod wieczór, ustępując dopiero około godziny 23:00.
Jak komary znajdują pożywienie?
Komary mają kilka sposobów na namierzenie pożywienia. Dzięki zdolności termodetekcji są w stanie rozróżnić temperaturę napotykanych obiektów. Z tego też powodu najchętniej zatapiają aparat ssący w ciała o wyższej ciepłocie – dzieci, młodych mężczyzn, kobiet w ciąży oraz przechodzących owulację. Aby łowy były owocne, latem większość komarów rozpoczyna polowanie pod wieczór, kiedy robi się chłodniej i różnice temperatur są wyraźnie widoczne. Owady te zwabia dodatkowo kwas mlekowy i pot, co sprawia, że osoby aktywne fizycznie są bardziej narażone na ugryzienia. Zwracają również uwagę na stężenie dwutlenku węgla w powietrzu, dzięki czemu mogą łatwo namierzyć miejsca, w których skupieni są ludzie.
Jak działa ukąszenie komara?
Samice komara żywią się głównie krwią stworzeń stałocieplnych, w której znajduje się cenne dla nich białko, będące niezbędnym składnikiem umożliwiającym proces powstania jajeczek w jajnikach. Dzięki temu składając jaja mogą mieć one stuprocentową pewność, że ich potomstwo rozwinie się prawidłowo i wylęgnie, przedłużając gatunek. Ugryzienia komarzycy nie są przez nas odczuwane jako nieprzyjemne, ponieważ wstrzykuje ona do ranki substancję przeciwbólową. Jej ślina zawiera kompleks białek, z których część spełnia też rolę antykoagulantu, co ułatwia owadowi pobranie krwi. Samica kończy posiłek dopiero, gdy napełni żołądek.
Niektórzy ludzie są uczuleni na substancje chemiczne zawartą w ślinie komarzycy i po pewnym czasie zaczynają odczuwać ból w miejscu, w którym doszło do ugryzienia. Większość z nas jest jednak wolna od tej dolegliwości. Po ugryzieniu możemy odczuwać krótkotrwałe swędzenie, jeśli jednak powstrzymamy się od drapania ranki, substancja drażniąca nie będzie się rozprzestrzeniać i odczucie to szybko zniknie. Samce komara nie stanowią dla nas żadnego zagrożenia – w ich dietę wchodzą bowiem soki roślinne i nektar kwiatowy.